Kohoutí zápasy

cockfight

Kohoutí zápasy k Filipínám neodmyslitelně patří a my jsme se rozhodli, že by naše filipínské dobrodružství nebylo kompletní bez jejich návštěvy. Příležitost se naskytla nedávno v Manile, kde se konal přímo světový pohár v tomto značně kontroverzním „sportu“. 

V pátek při koupi lístků se expatův kolega snažil zjistit, v kolik hodin že se to máme na zápasy dostavit. Paní pokladní mu sdělila, že začátek bude v jedenáct dopoledne.

V neděli v jedenáct dopoledne jsme byli všichni šprťácky nastoupeni před zamčenou halou, jejíž okolí zelo prázdnotou. A že prázdnotou to v Manile zeje opravdu výjimečně. Naštěstí byla otevřená alespoň jedna pokladna. Paní na pokladně nám řekla, že se začátek posunul na čtvrtou hodinu odpoledne. Po krátké bojové poradě na téma co s načatým dnem jednoho z expatových kolegů osvítilo a přišel s myšlenkou, že bychom se měli raději ujistit, zda mají zápasy opravdu začínat ve čtyři. Šli jsme se tedy znovu zeptat na začátek akce a skutečně: byl najednou posunut na sedmou hodinu večerní.

V sedm večer už byla hala otevřená, hudba vyhrávala na plné pecky a kohouti se v zákulisí připravovali na své životní (doslova) výkony.

Zajímavější než samotné zápasy, jejichž průběh je poměrně jednotvárný a předvídatelný, je vřava, která se strhne během sázení. Představí se zápasící kohouti, diváci se chvilku dívají, jak se jim zdají a následně začnou sázet. Sázky se při těchto zápasech pohybovaly v řádech tisíců peso a celý proces vypadá tak, že jednotlivci začnou křičet jméno kohouta, na kterého si chtějí vsadit, přitom na prstech ukazují, kolik tisícovek jsou ochotni vsadit a hledají v davu protihráče, který si tu stejnou sázku chce vsadit na druhého kohouta. Celé to bedlivě pozoruje několik organizátorů, kteří sledují, jaké jim ze sázek plynou komise. S přibližujícím se zápasem se emoce stupňují, sázející křičí čím dál víc a u toho expresivně máchají rukama.

Potom proběhne samotný zápas trvající pár vteřin a halou začnou lítat roličky peněz určené vítězům. Poražený kohout je majitelem buď odnesen v náručí – to znamená, že se ze svých zranění ještě může vylízat, nebo putuje do kýble – to znamená, že druhý den bude k jídlu vývar.