Východní Timor: Šnorchlování s velrybami

Na expedici do Východního Timoru jsme se vypravili ve skupině šesti expatů. Cíl expedice: šnorchlovat s velrybou. Ve Východním Timoru se nás nakonec sešlo jenom pět. Jeden expatův kolega je totiž Maročan, což si imigrační úředníci na Bali, odkud jsme do Východního Timoru letěli, zjevně vyložili jako nebezpečný muslim, a i přes veškerou snahu ho do letadla do Dili nepustili.

Pár hodin před odletem do Dili nám přišel email z dive shopu, u kterého jsme měli už měsíc domluveno, že nás na velryby vezmou, že výlet ruší. Podařilo se nám narychlo domluvit s jiným dive shopem, a tak jsme se druhý den ráno hlásili u kapitána Narcise, Španěla, který ve Východním Timoru žije už pár let. Vyfasovali jsme ploutve, nachystali foťáky a Narcis nás svou oprýskanou dodávkou převezl ke své o něco zachovalejší lodi. To ráno jsme na moře vyplouvali my, jedna větší výletní loď, která své zákazníky vezla pozorovat delfíny, a pár místních rybářů.

Jak nás Narcis hned na úvod informoval, úspěch výpravy nám nikdo nezaručí, protože ve Východním Timoru se delfíni a velryby nelákají na krmení, aby si turisti mohli pořídit co nejlepší záběr. Na druhou stranu, když se vám na ně podaří natrefit, nebudou vás ze všech stran okopávat další fotek chtiví plavci. Cena za osobu byla 150 USD, Narcis s námi na moři strávil skoro celý den, bylo vidět, že se vyzná a nijak nás neuháněl, když jsme chtěli udělat zastávku na focení, vypuštění drona, nebo po třicáté vlézt do vody a zkusit pořídit ještě lepší video.

Pár desítek minut po vyplutí narážíme na první hejno delfínů. Narcis se zkušeným okem podívá na jejich ploutve a na vzdálenost sto metrů určí, co je to za druh. Nám podává obrázek delfínů a velryb, abychom si jeho tvrzení mohli ověřit. Nejistě koukáme na ploutve v dálce a na ploutve na obrázku, které všechny vypadají úplně stejně, moudře přikyvujeme a dáváme mu za pravdu. Část hejna připlouvá k lodi a delfíni se začnou předvádět. Jak nám kapitán vysvětlí, jsou to samci, kteří na sebe záměrně strhávají naši pozornost, aby měly samice s delfíňaty dostatek času odplavat do bezpečné vzdálenosti.

Přehled delfínů a velryb, které je možné ve Východním Timoru pozorovat.

První setkání s delfíny. Ty nadšené výkřiky, to nejsem já, ale jedna z dalších členek výpravy. 

Ocitáme se na otevřeném moři a s očima na šťopkách se snažíme ve vlnkách spatřit velryby. Jako první si nedalekého hejna velryb všimne pochopitelně Narcis, vypne motor, zadá pokyn, ať si nasadíme ploutve a šnorchly a posadíme se na bok lodi. Pak nás instruuje, jak takové šnorchlování s velrybou vlastně probíhá:

  • S lodí připluje k velrybám co nejblíž, což je na vzdálenost asi dvacet metrů.
  • Až nám dá znamení, máme co nejtišeji vklouznout do vody, foťáky a kamery nachystané k akci.
  • Potom máme co nejtišeji plavat směrem k velrybám. Nesmíme šplíchat, to by je vylekalo.
  • Na pořízení záběrů máme nějakých 5-7 vteřin, než si nás velryby všimnou a ponoří se do takové hloubky, kde na ně nebude vidět.
  • Pak už se jen vznášíte na hladině, slyšíte všude kolem sebe pištění, jak se mezi sebou velryby domlouvají, čučíte do 3km hloubky pod sebou a za všech stran vás obklopuje nekonečné množství modré vody.

Jak šnorchlovat s velrybou: nejdřív je potřeba připlout k velrybám co nejblíž…

…Pak musíte potichounku vklouznout do vody a snažit se u toho dělat co nejmenší hluk. Na videu jsou short-finned pilot whales.

Při jednom takovém rozjímání na téma, jak jsme proti přírodě malincí, jsem si všimla, že se ke mně blíží nějaká ryba. Velryba to nebyla, jednak byla malá a jednak velryba by k člověku neplula. Jak se ryba blížila, došlo mi, že zas tak malá není, a co hůř, že má na hřbetu ploutev, při pohledu na kterou mi na mysl okamžitě vytanul film Čelisti. Přesvědčená, že ke mně pluje malý žralok, jsem vystrčila hlavu nad hladinu, abych zjistila, že nemám šanci se dostat k lodi, hlavou mi prolítla poučka, že žraloci nemají rádi, když se potenciální kořist hýbe, tak jsem se snažila dělat mrtvou a čekala, co bude. To už ke mně plaval expat s jedním kolegou, kteří ploutev taky zaznamenali a zjevně se rozhodli, že mě v tom nenechají. Když pak kolega vytáhl GoPro a žraloka si začal natáčet, došlo mi, že to žralok asi nebude a trochu jsem se uklidnila. Byla to barakuda, ale obří barakuda, a když už jsme byli v bezpečí na palubě, přiznali jsme si, že jsme měli pěkně nahnáno všichni tři. S tím nehýbáním se to taky nebyla nejchytřejší reakce, protože, jak nám Narcis s křížkem po funuse vysvětlil, barakudy mají oči ze stran a případné překážky rovnou před nosem nevidí.

Po návratu na pevninu jsme plni dojmů zašli na hamburger a gintonic, což byla kromě balené vody naše jediná timorská strava – smažené jídlo, abychom neriskovali žádné bakterie a gin na dezinfekci, a rovnou jsme si objednali loď na druhý den, tentokrát u jiné společnosti. Během prvního výletu se nám totiž nepoštěstilo natrefit na plejtváka a jeden kolega si toužil splnit svůj sen si plejtváka nafotit ve volné přírodě.

Bohužel druhá plavba té první nesahala ani po kotníky. Loď řídila poměrně nezkušená Finka, která v Dili žila teprve několik měsíců a vypadala stejně nervózně jako my. Navíc byla loď v dost špatném stavu, během plavby bylo několikrát potřeba opravit motor, díky čemuž jsme nabrali zpoždění a zpátky se vraceli skoro za tmy, kdy se začaly dělat docela vysoké vlny, a my tak přijeli kompletně promočení. V tu chvíli nám to teda bylo úplně jedno a byli jsme rádi, že se loď po cestě nepotopila. Během druhé plavby jsme měli štěstí na spoustu delfínů, ale byla to spíš náhoda než zásluha kapitánky. Je pravda, že druhý výlet vyšel o něco levněji, nicméně zrovna v případě šnorchlování s velrybami ve Východním Timoru se potvrdilo, že za kvalitu je potřeba si připlatit.

Plejtváky jsme sice neviděli, ale já osobně expedici považuju za více než úspěšnou, protože si myslím, že už teď na světe není moc míst, kde by naprosto nezkušeným turistům dovolili šnorchlovat s velrybami a v budoucnosti jich nejspíš bude ještě míň, pokud vůbec nějaká budou.

A na závěr pár fotek předvádějících se delfínů:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *