Lisabon: azulejos

Slovo azulejos pochází z arabštiny. „Az-zulayj znamená malý, naleštěný kámen. Tradice azulejos sahá do 13.století, kdy je na Pyrenejský poloostrov přinesli Maurové.
Ze začátku převládaly jednoduché barvy, nejčastěji bílá, modrá, žlutá a zelená.
Rozměr kachliček je 14×14 cm.
Azulejos nejsou pouze líbivá výzdoba, ale mají i funkční vlastnosti – například tepelnou izolaci.
Velké budovy stavěné po období gotiky měly na vnitřních stěnách rozsáhlé plochy omítky, což vyžadovalo nějakou formu výzdoby. Díky těmto prázdným architektonickým plochám vzniklo v Itálii umění fresky a v Portugalsku umění azulejos.
Na začátku 20.st. portugalská smetánka naznala, že jsou azulejos pro chudou lůzu, a ty se kvůli tomu přestaly těšit masové oblibě. To se změnilo v padesátých letech, kdy architekti navrhující první lisabonskou stanici metra potřebovali materiál nenáročný na údržbu, kterým by stanici vyzdobili.
Dneska jsou azulejos s Portugalskem neodmyslitelně spjaté a narazíte na ně všude. Na fasádách kostelů, restaurací, obytných domů, veřejných budov, na nádražích, tržištích…
Kradené azulejos často nabízejí prodejci na černém trhu. Zájem o ně mají především turisti ze zahraničí. V letech 1980-2000 bylo údajně z budov v Lisabonu rozkradeno 25% azulejos.
Poptávka po azulejos rapidně stoupla po ničivém zemětřesení v roce 1775, po kterém bylo potřeba zrekonstruovat velkou část lisabonských budov.
Původně bylo zakázáno, v souladu s islámským právem, zobrazovat lidi.
Ovšem jakmile se azulejos začaly vyrábět přímo v Portugalsku, začaly se na nich zobrazovat mytologické, historické a náboženské výjevy a scény ze života.
Tradice azulejos se údajně prostřednictvím španělské okupace dostala až na Filipíny, kde jsou kachličky dodnes používány jako dekorativní obklady schodišť a jsou na nich znázorněna náboženská témata. Osobně sem se na Filipínách s azulejos nesetkala, ale tato fotka pořízená v manilském Intramuros import španělské keramiky na Filipíny rozhodně potvrzuje.

http://mappingourtiles.com/

 

 

Comments

  1. Alex

    *Tip: If using the metro to navigate the city, take the blue line to the Jardim Zoologico and walk 15-20 minutes to the palace. Snug between Graca and Alfama is the neighborhood of Sao Vicente, home of this jaw-dropping h-century monastery. Not only is the Monastery of Sao Vicente de Fora one of the most beautiful buildings in Lisbon, but the marble halls, interior corridors and cloisters portray stunning azulejo mosaics detailing historical events from the h century, and inauguration of an older monastery that once stood in the same place. Other unique mosaics in the current building illustrate fables written by French poet Jean de la Fontaine.

    1. Post
      Author

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *