Na otočku v Sydney

Jakmile jsme v našli náš hotel, hodili jsme na pokoj baťohy a vyrazili na Bondai. Do autobusu směřujícího na pláž jsme nastoupili na první pokus. Jednak je místní MHD přehledné a dobře zorganizované, ale i kdyby nebylo, autobus jedoucí na Bondai se pozná velmi snadno – cestující na sobě mají plavky a v ruce surf. 

Bylo krásné páteční odpoledne a na pláži bylo patřičně rušno. Zatímco my jsme si příjemných 20 stupňů užívali v mikině, otužilí Australané se v plavkách povalovali na dekách a ti nejotrlejší čekali na surfu na tu správnou vlnu. My jsme si sedli do jednoho z podniků lemujících Bondai a dali jsme si nejdražší burgery našeho života. Všichni nám říkali, že je v Sydney hrozně draho. A měli pravdu.

V jednom z „bottle shopů“ jsme si koupili cider a kelímky, protože v Sydney je zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti, posadili jsme se do parku nad Bondai a společně s dalšími jsme si užívali pozdní odpoledne a následný západ slunce. Jak přesně je to s tím alkoholem na veřejnosti nevím, protože ten stejný červený plastový kelímek jsme měli v ruce všichni a dle typické vůně, která se od mnoha skupinek linula, se místní nebojí zapálit si něco ostřejšího než obyčejnou cigaretu.

Bondai má atmosféru, ale mě mnohem víc nadchla městská pláž Coogee. Je o poznání menší a není okolo ní tolik vymazlených podniků, ale působila příjemněji e je hezčí. Obě pláže jsou propojeny 6 kilometrů dlouhou stezkou vedoucí po pobřeží.

Manly scenic walk

Přiletět do Sydney z Manily je jako ocitnout se v úplně jiném vesmíru. Od oceánu vane svěží vánek, na ulicích jsou chodníky a všude vás obklopuje veřejná zeleň. Manila taky leží na břehu moře. A tím podobnost mezi městy končí. V Manile je neustále dusný, tropický vzduch. Smog z miliónů aut, která zde celé dny stojí v jedné obří zácpě, to ještě o dost zhoršuje a veřejná zeleň je zde dávkována v homeopatickém množství.

Kdybych do Sydney letěla z Evropy, asi by mě možnost zajít si na dlouhou vycházku zas tak nefascinovala, ale když jsem v Manile plánovala program a dočetla jsem se o Manly Scenic Walk, okamžitě jsem ji zařadila na přední příčky itineráře.

Ráno jsme se v přístavu u Opery nalodili na trajekt a za chvilku už jsme vystupovali v pobřežním městečku Manly, ve kterém 7,5 km dlouhý výšlap po pobřeží začíná. Nejdřív ze všeho jsme si s cappuccinem v ruce prošli Manly a vytipovali domy u pláže, ve kterých budeme bydlet, až se sem z Manily jednou přestěhujeme.

Pak jsme se vydali na stezku. Byla sobota dopoledne, což v Austrálii očividně znamená čas na vodní sporty. Měli jsme možnost pozorovat parasailing, dračí lodě, plachetnice, windsurfing, surfování a poprvé jsem viděla jógu na surfu. Jogíni dělali různé pozice a snažili se nespadnout do vody a lektorka je na svém surfu objížděla a radila. Hodně mě zaujal bazén řešený tak, že u oceánu byla betonová nádrž, do které při přílivu natéká mořská voda. Co mě zas na Austrálii fascinovalo poněkud méně, byla místní fauna. A to jsem byla jenom v Sydney, takže je mi jasný, že jsem dohromady nic nezažila, ale i tak jsem při pohledu na ještěry vyhřívajících se na sluníčku podél stezky odskakovala metr daleko.

Potulky po městě

Opera

Ikona Sydney. Stavba trvala 18 let a budova byla slavnostně otevřena v roce 1973 britskou královnou. I když ji člověk už mockrát viděl na fotkách, tak při prvním pohledu na zběsilou střechu, která má připomínat bílé námořní plachty, zůstane stát jako přikovaný. Střecha v průběhu dne mění barvy podle toho, jak na ni svítí sluníčko, takže jsme se k ní každý den několikrát vrátili, abychom si tu podívanou mohli užít ze všech možných úhlů.

One Central Park

Chtěli byste bydlet ve vertikální zahradě?

166 metrů vysoká budova One Central Park se nachází v Sydney na předměstí Chippendale. Zahrada je složena ze 190 australských a 160 exotických druhů rostlin. Polovinu povrchu pokrývají křoviny.

K dispozici budete mít fitko, nákupní centrum a střešní bazén (s vyhřívaným bazénem a spa). Relaxovat můžete na zahradě na střeše a kochat se přitom výhledy na město. Recepce fungující non stop je samozřejmostí.

Ve dvou obytných věžích je 624 bytů, ty nejluxusnější v převisu vyšší věže. Ceny bytů začínají na 30 milionech KČ, ale co jsem se dívala na internetu, aktuálně v nabídce žádný není.

Univerzitní čtvrť

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *