Víkend v Taipei

V Taipei jsme přistáli v pátek večer a když jsme se dostali na hotel, bylo už hodně po deváté. Naštěstí je město vyhlášeno svými „night markety“ – stánky s jídlem, takže jsme se recepčního zeptali, kde nějaký najdeme a s kručením v břiše jsme na něj pelášili. Na marketu bylo pořád živo a mezi stánky se motaly davy lidí. Začlenili jsme se do davu a okukovali všechno to zvláštní jídlo nabodané na špejlích, přičemž jsme u dobré poloviny nabízených pokrmů nebyli schopni definovat, co to vlastně je. Nakonec jsme si zbaběle dali pečenou bramboru a čínské knedlíčky.

Skoro celou sobotu jsme strávili v národním parku Yangmingshan, do kterého jsme z konečné metra dojeli busem za půl hodinky. Zašli jsme do informačního centra pro mapku a zeptali jsme se průvodce, jakou z mnoha vyznačených tras by nám doporučil. Tchajwanci jsou oproti Filipíncům smrtelně vážní a úsměvy dost šetří a tento průvodce nebyl výjimkou. Soustředěně přimhouřil oči, rozložil mapku, pečlivě nám do ní vyznačil trasu, do každého rozcestí razantně zabodl prst a několikrát důrazně zopakoval, že se tam máme vydat doprava/doleva/pokračovat rovně. Pak mapku složil a nechal si od náš všechny pokyny znovu zopakovat, a když viděl, že jsme jeho výklad bedlivě poslouchali, pokýval hlavou, dal nám mapku a s mírnou úklonou nás do parku vpustil.

Ten den nebylo počasí nic moc. Bylo zataženo, mraky se držely u vrcholků kopců a ze slibovaných výhledů jsme toho moc neměli, ale vůbec nám to nevadilo. Už to, že se člověk z metropole dostane MHD do národního parku, ve kterém může nachodit celé kilometry v přírodě, pro nás bylo něco tak vzácného, že nám počasí bylo úplně ukradený.

Navečer jsme se vydali k mrakodrapu 101. Se svou výškou 508 metrů býval v letech 2004-2010 nejvyšší budovou světa, dnes je na 9. místě. Budova, která je sídlem finančního centra, má tvar bambusu, který symbolizuje rychlý růst a flexibilitu. Jeden z nejrychlejších výtahů na světě nás za 37 vteřin odvezl do 89. patra, na kterém se nachází vnitřní vyhlídka. Naplánovali jsme si to tak, abychom na vyhlídku dorazili ještě za světla a mohli pozorovat stmívání. Byla to úžasná podívaná, a za hezčího počasí to musí být úplná bomba. Součástí vyhlídky je možnost podívat se na tlumič kmitu – obří kouli z ocelových plátů zavěšenou na ocelových lanech uprostřed budovy, které výškové budovy vyvažují během zemětřesení nebo monzunů.

Po cestě do hotelu jsme se ještě stavili podívat na noční osvětlení chrámů „Confucius Temple“ a „Dalongdong Baoan Temple“.

V neděli ráno jsme sedli na 4 kilometry dlouhou maokongskou lanovku, která nás vyvezla na čajové plantáže rozprostírající se v kopcích nad městem. Já nejsem žádný čajový nadšenec a vrchol mého čajového rituálu je, že si v zimě zaliju sáčkový čaj, když mám rýmu, ale i tak na mě místní čajovny udělaly dojem. Některé působily hodně turisticky, ale v některých to opravdu dýchalo dojmem, že se v nich čas zastavil před několika stoletími. Do jedné takové jsme vešli. Paní majitelka sice neuměla ani slovo anglicky, ale to nám vůbec nebránilo v tom, abychom se mohli podívat na tradiční přípravu čínského čaje.

Do konvice vhodila pár lístků čaje, které v podstatě jen spařila horkou vodou. Lístky vůbec nenechala ve vodě vyluhovat a hned po zalití je všechny vyndala. Potom vzala malé keramické kalíšky, vymyla je horkou vodou, a nalila do nich čerstvý čaj, který jsme mohli ochutnat. Ochutnali jsme několik druhů tradičního čaje Pouchong a v návalu dojmů jsme si pár balení koupili, že si čajové rituály budeme dělat v Manile. No… nadšení nás očividně záhy přešlo, protože jsme vyčichlý čaj po několika letech vyhodili při stěhování.

Na závěr jsme ještě zašli do ZOO, ve které mají pandu. Ne tu červenou, ale tu pravou, černobílou. A je to vážně tak roztomilý zvířátko, jak to vypadá na fotkách a videích. Takže jsme v dalším návalu emocí koupili ještě tužky a magnetky s pandou. Rozlučkové kafe jsme si dali v hipsterské čtvrti Huashan 1914 Creative Park a pak už jsme museli zpátky na letiště. V neděli v noci jsme dorazili do manilského v bytu a v pondělí ráno už jsme zase byli nastoupeni na značkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *